5 ciekawostek o Szwecji cz.2


Nadszedł czas na kolejną porcję szwedzkich ciekawostek. To już druga część tej serii i jeśli Wam się spodoba będzie pojawiała się częściej. Widzieliście już pierwszą część ciekawych informacji?


Sztokholm czyli stolica Szwecji nazywany jest Wenecją Północy ze względu na to, że zlokalizowany jest aż na 14 wyspach a cały archipelag sztokholmski zlokalizowany jest aż 24 tysięcy wysp i wysepek. Uwierzcie mi tu jest naprawdę sporo wody ale jeśli macie kartę miejską to po centrum miasta  można się np. przepłynąć łódką.


Niegrzecznie jest odpowiadać w ten sam sposób, więc często na powitanie 'hej’ usłyszysz np. 'hej, hej’. Samo 'hej’ jest chyba najpopularniejszym powitaniem w Szwecji. Niezbyt popularne jest też zwracanie się do siebie per Pani lub Pan.


W większości sklepów spożywczych najpierw płacisz za zakupy a później spokojnie pakujesz swoje rzeczy, gdy następna osoba jest już obsługiwana. Wszystko dzięki temu, że taśma, na która podzielona jest na dwie części więc kasowane produkty dwóch klientów są od siebie oddzielone. Niby taka drobnostka, ale jednak jakoś tak fajniej. Chyba ciężko będzie mi się przestawić​ na szaleńcze pakowanie zakupów w Polsce.


W Szwedzkich supermarketach dostaniecie tylko alkohol, który zawiera mniej niż 3,5% alkoholu. Wszystkie trunki wysokoprocentowe dostępne są tylko w państwowych sklepach monopolowych czynnych tylko kilka godzin w ciągu dnia. O sklepach monopolowych czynnych całą dobę trzeba niestety zapomnieć. W Szwecji dostępny jest też spory wybór piw i cydrów bezalkoholowych albo o bardzo niskiej zawartości alkoholu (np. 0,2%).


Szwedzkie sklepy są otwarte codziennie, nawet przy okazji największych, ustawowo wolnych świąt tak, że zakupy w Wielką Niedzielę są czymś zupełnie normalnym. Za to w wielu instytucjach rządowych i biurach przed wolnymi dniami pracuje się dzień wcześniej pracę kończy się w południe. W takich firmach często robi się też długie weekendy, jeśli dzień wolny wypada np. w czwartek lub wtorek to piątek lub poniedziałek będą najprawdopodobniej dniami wolnymi.


A jakie wy znacie ciekawostki o Szwecji? Czy jest coś co was zaskoczyło w tym tekście? A może znaliście już te wszystkie ciekawostki. Chcecie niebawem kolejną porcję informacji?

  

Copyright © Modest Vagabond