Vasa Museum


Muzeum Vasa to chyba najpopularniejsze musem w całym Sztokholmie. Jeśli odwiedzając Sztokholm z jakiś względów staniecie przed wyborem wyboru tylko jednego lub dwóch muzeów w Sztokholmie z całym sercem mogę polecić wam Skansen, o którym już kiedyś pisałam i Muzeum Vasa. Muzeum to odwiedziłam jeszcze w lutym, gdy odwiedziła mnie moja siostra i ciocia.Historia statku 

Muzeum powstało specjalnie w celu wystawienia siedemnastowiecznego galeonu Vasa, który zatonął w trakcie swojego pierwszego, próbnego rejsu. Choć ciężko nawet nazwać to rejsem, ponieważ problemy zaczęły się jeszcze w sztokholmskim porcie- przy silniejszych podmuchach wiatru statek przechylił się na lewą stronę.

Statek został zbudowany na zlecenie króla  Gustawa Adolfa i wypłynął z portu 10 sierpnia 1628 roku. Statek zatonął ze względu na nieprawidłową budowę- był on zbyt długi i wysoki jak na swoją szerokość i ilość balastu, która znajdowała się na statku była niewystraczająca do zrównoważenia wysoko położonych mas. Pomimo, że problemy pojawiały się już w trakcie prób stateczności statek został dopuszczony do rejsu.

Gdyby statek nie zatonął najprawdopodobniej wypłynąłby do Polski, która w tamtym czasie była największym wrogiem Szwecji.

Statek spoczywał w morzu bałtyckim 333 lat i został wydobyty w kwietniu 1961 roku i od tamtego czasu trwają prace konserwatorskie statku. Statek zachował się w naprawdę świetnym stanie i jest on 95% oryginalny.  

W muzeum poza samym statkiem znajdziecie 9 wystaw związanych z historią statku i ludźmi, którzy wypłynęli statkiem w jego dziewiczy rejs m.in. kości członków załogi i cyfrowe rekonstrukcje tych osób. 

Garść informacji praktycznych:

Cena biletów wstępu:
Bilet normalny 130 koron
Bilet studencki 110 koron
Dzieci i młodzież do 18 roku życia zwiedzają muzeum za całkowitą darmoszkę.

Muzeum czynne jest przez cały roku poza okresem Bożego Narodzenia i 1 stycznia.Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony muzeum 
 

Komentarze

Popularne posty