5 ciekawostek o Szwecji


W pierwszym tekście ze Szwecji pojawiło się kilka ciekawostek związanych z tym krajem, w którym pisałam między innymi o komunikacji miejskiej i fika time. Cały tekst zajdziecie tutaj. Dziś mam dla Was 5 kolejnych ciekawostek na temat Szwecji.

Nie tylko macierzyński

W Szwecji każdy ojciec musi wykorzystać, co najmniej 60 dni tzw. tacierzyńskiego.

Na samym początku mojego pobytu w Szwecji byłam bardzo zdziwiona ilością ojców spacerujących ze swoimi pociechami w towarzystwie innych tatusiów z dzieciakami. Po pewnym czasie kwestia ta się wyjaśniła- rodzice w Szwecji muszą podzielić się między sobą 13 miesiącami urlopu wychowawczego. Urlop ten trzeba wykorzystać w ciągu pierwszych 10 lat życia dziecka.

Szwedom brakuje śmieci

Większość Szwedów segreguje śmieci i jest to na tyle popularne, że ponad 40% śmieci jest odzyskiwanych a większość pozostałych śmieci spalana jest w specjalnych spalarniach w konsekwencji, czego na wysypiska śmieci trafia tylko 4% śmieci. Energia cieplna powstająca w spalarniach jest odzyskiwana i wykorzystywana do ogrzewania mieszkań. Przy tak wysokim odsetku odzysku śmieci Szwedom zaczęło brakować śmieci by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie spalarni i importują oni śmieci z innych europejskich krajów, m.in. z Norwegii. 

Szwecja jest bardzo ekologicznym krajem

Większość produktów na sklepowych półkach znajdziecie również w wersji eko, często w cenach zbliżonych do standardowych produktów, np. w przypadku mleka jest to tylko 2-3 korony różnicy.
Co najmniej połowa autobusów w Sztokholmie jeździ na biogazie produkowanym z osadów ściekowych na miejskich oczyszczalniach a ponad 40% całej energii produkowanej w Szwecji powstaje przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych.

Drogerie


Czyli to, czego najbardziej mi tutaj brakuje. Odkąd mieszkam w Sztokholmie nie spotkałam się jeszcze z żadną typową drogerią pokroju Hebe lub Rossmana. Większe supermarkety mają działy z kosmetykami, również w większości H&M znajdziecie spore działy z kosmetykami jednak wybór wszystkich kosmetyków jest ogólnie bardzo ubogi- np., jeżeli chodzi o farby do włosów to jest to tylko kilka podstawowych kolorów jednej lub dwóch marek. Także w aptekach znajdziecie kosmetyki jednak są to zawsze kosmetyki z wyższej półki. Trochę większy wybór znajdziecie na pewno w Åhléns City jednak i tam nie ma zbyt wielu marek z niższej półki. 

Język angielski

Większość Szwedów mówi po angielsku co jest niesamowicie pomocne, w szczególności na samym początku pobytu w tym kraju gdy nie znasz ani jednego słowa po szwedzku. 


 

Copyright © Modest Vagabond