Wielkanocne tradycje w Szwecji

Wielkanoc Szwecja

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami a dla mnie będą to pierwsze święta spędzone poza granicami Polski a więc spędzę je mniej tradycyjnie niż zazwyczaj, (choć i tak będzie dużo jajek i żurek). Obejdzie się jednak bez święcenia pokarmów które jest typowo polską tradycją i Lanego Poniedziałku, (co może i dobrze bo nieszczególnie za nim przepadam a poza tym pogoda zdecydowanie nie dopisuje- za oknem pada właśnie śnieg).

Większość Szwedów nie jest zbyt religijna i jeśli już to pojawiają się oni w kościele 'od wielkiego dzwonu’, np. w trakcie świąt.  Dlatego święta mają dla Szwedów wymiar bardziej tradycyjny niż religijny. Nie jest to czas wypełniony głównie modlitwami a bardziej czas, który można spędzić z rodziną i przyjaciółmi. Nie przeszkadza to jednak Szwedom celebrować pewnych tradycji nawet, jeśli mają one ściśle chrześcijańskie tradycje.

Najciekawszą tradycją jest obchodzoną jest Påskkärring- w Wielki Czwartek dziewczynki przebierają się za czarownice i odwiedzają okoliczne domy zbierając słodycze. Tradycja ta wywodzi się z wierzeń w to, że w ten dzień czarownice zbierały się i organizowały sabaty.Świąteczne tradycje Szwecja

Tradycyjne jedzenie
Szwedzi kochają słodycze a w trakcie Wielkanocy zjadają ich jeszcze więcej niż zazwyczaj. Rodzice przygotowują dla dzieci specjalne prezenty- påskägg, czyli tekturowe jajka wypełnione smakołykami- żelkami i czekoladkami. W sklepach spotkałam się też z plastikową wersją jajek pełnych słodyczy.

Poza dużą ilością słodyczy na świątecznych stołach pojawiają się także potrawy jak Janssons frestelse, czyli zapiekanka z ziemniaków, cebuli i szprotek a także marynowane śledzie i łososia. W trakcie wielkanocnej kolacji na stole pojawia się często jagnięcina.

Jedną z tradycji jest także malowanie pisanek.

Odpowiednikiem naszym palm są påskris, czyli brzozowe gałązki ozdobione piórkami, które widzicie na zdjęciu powyżej.


To na tyle z wielkanocnych tradycji w Szwecji a na koniec chciałabym Wam życzyć Wesołych Świąt Wielkiej Nocy. 

 

Copyright © Modest Vagabond