Dlaczego warto wyjechać na Erasmusa?

dlaczego wato studiować za granicą

Zbliża się moment rekrutacji na wyjazd na studia i praktyki w ramach programu Erasmus+ na przyszły rok akademicki (a może u niektórych z Was te naboru już trwają). Zapewne część z was zastanawia się nad tym czy warto wyjechać na kilka miesięcy na studia do obcego kraju. Sama ostatni rok działałam (i dalej udzielam się zdalnie) w organizacji studenckiej związanej z pomocą Erasmusom na miejscu a teraz sama jestem na Erasmusie w Sztokholmie. I choć ostateczne wnioski z mojego wyjazdu będę mogła wysnuć po swoim powrocie do Polski to już teraz chciałabym wam pokazać dlaczego warto wyjechać na studia za granicę.  Dlaczego? Bo naprawdę warto i nie znam osoby, która nie była zadowolona ze swojego wyjazdu.  

Możliwość rozwoju 


Studia za granicą to przede wszystkim możliwość rozwoju. Nie mam tutaj na myśli tylko samych przedmiotów, które będziecie realizować w trakcie tego semestru. W trakcie takiego wyjazdu możesz nauczyć się innego systemu pracy i organizacji czasu, W szczególności wyjeżdżając do krajów skandynawskich możesz liczyć na to, że trzeba będzie zacząć pracować regularnie a nie tylko zakuwać przed sesją. 

Ze względu na to, że w Szwecji piszę swoją pracę magisterską i prowadzę na stacji badawczej badania z nią związane nie spędzam zbyt wiele czasu na samej uczelni. Pojawiam się tam tylko na zajęciach z języka szwedzkiego 2 razy w miesiącu. Poza tym 4 razy w tygodniu pojawiam się na stacji badawczej- zawsze wykonuje pewne rutynowe czynności a dwa razy w tygodniu wykonuję oznaczenia w laboratorium. Największym szokiem było dla mnie to, że nikt nie prowadzi mnie tutaj za rękę i nie pilnuje mnie cały czas. Miałam wcześniej zajęcia w laboratorium na uczelni to jednak wtedy zawsze był z nami prowadzący zajęcia a tutaj wiele rzeczy robimy bez żadnej bezpośredniej kontroli. Nikt nie skacze nad nami i nie pilnuje nas cały czas. Przecież to my mamy być odpowiedzialne za nasze badania. Promotor jest tutaj bardziej doradca i duży nacisk kładzie się tutaj na studiowanie literatury fachowej i własne pomysły studenta na jej podstawie. Na początku było to trochę przerażające jednak już teraz bardzo to doceniam.


Języki obce

W trakcie takiego wyjazdu  będziesz mieć także większy kontakt z językiem obcym, w szczególności, gdy będziesz uczestniczyć w spotkaniach sprzyjających integracji z innymi studentami. Poza tym wszystkie zajęcia będą prowadzone w języku obcym, więc od niego nie uciekniesz. Uwierz mi czasami najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie się na głęboką wodę, bo wtedy nauka języka wychodzi Ci najlepiej, więc nawet, jeśli masz pewne obawy, co do twoich umiejętności może warto zaryzykować?
Wiele uczelni w Polsce umożliwia wybór przedmiotów wybieranych także w języku angielskim, co może być dobrym testem przed wyjazdem na studia za granicę.

Nowe znajomości

Sama troszkę żałuję, że mój Erasmus nie jest do końca typowym wyjazdem na studia, ponieważ na uczelni pojawiam się średnio 2 razy w miesiącu, więc dosyć ciężko poznać nowe osoby w podobnym wieku (poza tymi kilkoma, które poznałam na samym początku semestru). Jednak w większości przypadków taki wyjazd to świetna okazja na poznanie wielu nowych osób, poznanie nowych kultur i wymianę poglądów. Choć wiele znajomości nie przetrwa próby czasu to do dzisiaj wspominam z uśmiechem dyskusje o bitwie pod Wiedniem z Ahmetem o czwartej nad ranem, naukę tureckich tańców lub wieczorne wyjścia z moją Erasmuską.

Możliwość podróży


Wyjazd na wymianę to dobry czas na podróże. Nawet, jeśli twój plan zajęć jest napięty a fundusze ograniczone to zawsze można postawić na weekendowe podróże niedaleko miasta, w którym studiujesz. Na pewno będzie to coś nowego i odkrywczego.

To, co wyciągniesz z takiego wyjazdu zależy przede wszystkim od ciebie. Jeśli liczysz głównie na dobrą zabawę, sporo wolnego czasu i szansę na liczne podróże to warto się wybrać na Erasmusa na południe Europy a jeśli zależy Ci przede wszystkim na nauce i rozwoju warto postawić np. na Skandynawie. Choć oczywiście będą się zdarzać wyjątki od tej reguły.

To jak? Wyjeżdżasz?


 

Copyright © Modest Vagabond